WhatsApp
  • 0242 572 4283
  • Antalya, 26 ° / 17°

0242 572 4283

Haber Detayı

Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM

Gazipaşa’daki Doğal Havuzların Jeolojik Sırrını Biliyormusunuz?

20 Temmuz 2023, 11:42
Gazipaşa’daki Doğal Havuzların Jeolojik Sırrını Biliyormusunuz?

Gazipaşa’daki Doğal Havuzların Jeolojik Sırrını Biliyormusunuz?

Gazipaşa’daki Koru Plajı’nın doğusunda yer alan Gazipaşanın bilinmeyenlerinden olan doğal havuz kayalıkları, jeoloji biliminde yalı taşları olarak adlandırılıyor. Peki, Antalya’da sıkça görülen bu yalı taşları nedir, neden ve nasıl oluşurlar?

Gazipaşa’daki taş plajın jeolojik sırrı
Antalya sahillerinde sıkça görülen yalı taşları, Gazipaşayı keşfetmenize yardımcı olacak Koru Plajı’na tüm görkemiyle imzasını atmış bir görüntü sergiliyor. Koru Plajı’nın bu kayalıklar nedeniyle kendi kendini filtre etme özelliğine sahip dünyadaki tek plajı olduğu da belirtiliyor. Yöre halkının rağbet ettiği doğal havuzları da oluşturan Gazipaşa’daki yalı taşlarının jeoloji biliminde çok önemli bir yeri var.

Gazipaşa’daki taş plajı Kireç, kum ve çakılı birbirine bağlıyor

Yalıtaşları, kıyı kumullarının bulunduğu yerlerde oluşuyorlar. Bu bölgelerde, yeraltı sularındaki kireç kristalleşip kum ve çakıl tanelerini birbirine bağlayarak yalıtaşlarını oluşturuyor.

Daha sonra kumulun gevşek bölümleri rüzgarla taşınınca ya da savrulunca, alttaki yalıtaşları ortaya çıkıyor. Yalıtaşlarının oluşması için yeraltı sularının kireçli olması ve buharlaşmanın çok yüksek oranda olması gerekiyor. Yalı taşları aynı zamanda jelojik oluşumlara da ışık tutuyor, geçmişten günümüze çok değerli bilgiler aktarıyorlar.